Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Zginął Władysław Cywiński

Dodano: Wtorek, 15 październik 2013 / Ilość wyświetleń: 4340Fot. Agnieszka SzymaszekW Tatrach zginął Władysław Cywiński – wybitny znawca topografii Tatr, ratownik TOPR, taternik, przewodnik tatrzański.

Do wypadku doszło w sobotę przed południem w masywie Tępej w Dolinie Złomisk (słowackie Tatry Wysokie). - Z żalem informujemy, że dziś ok. 10.30 przekazaliśmy informację do Horskiej Zachrannej Służbyy o wypadku śmiertelnym w Dolinie Złomisk. W godznach popołudniowych otrzymaliśmy potwierdzenie, że ofiarą tego wypadku był Włodek Cywiński, ratownik TOPR, wybitny znawca topografii Tatr, autor Przewodników Szczegółowych po Tatrach – poinformował tego dnia po południu TOPR.

Władysław Cywiński był żyjącą legendą dla środowiska tatrzańskiego. Słynął ze znajomości topografii Tatr. Urodził się w 1939 roku w Wilnie, ale związał się z Zakopanem i Tatrami. Pracował jako ratownik TOPR i przewodnik tatrzański. Wspinał się, eksplorował nieznane zakątki Tatr. W 1975 roku przeszedł samotnie Główną Grań Tatr w niespełna 3,5 dnia. Szkolił w topografii przewodników tatrzańskich i kandydatów na przewodników. W ostatnich latach pisał Przewodniki Szczegółowe po Tatrach. Praca pozostała niedokończona.

Znany był z radykalnych często poglądów, m.in. w kwestii ochrony środowiska tatrzańskiego. Miał radykalne poglądy w wielu sprawach. Nie uznawał kompromisów m.in. w kwestiach związanych z ochroną przyrody tatrzańskiej. Krytykował ostro i otwarcie wszelkie działania mogące jej zaszkodzić. Miał 74 lata, ale energii, kondycji, formy i radości życia mógłby mu pozazdrościć niejeden młody człowiek.