Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

No Trace Tatra

Dodano: Poniedziałek, 16 październik 2017 / Ilość wyświetleń: 1825Źródło: Tatrzański Park NarodowyOsiem dni, dwieście kilometrów – podróżnik Marek Kamiński wyruszył pieszo w fascynującą podróż dookoła Tatr. No Trace Tatra to idea minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne, świadomego i odpowiedzialnego podróżowania. Celem wędrówki jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość Tatr oraz problemy, z którymi zmagają się te góry.

– Ambicją wszystkich ludzi jest pozostawić po sobie ślad na Ziemi i najczęściej tym śladem są śmieci. Ja chcę przejść wokół Tatr, pozostawiając po sobie jedynie ślad w świadomości ludzi.
– Marek Kamiński

Tatry są niczym wyspa na morzu cywilizacji. Wędrówka na granicy gór i cywilizacji, na styku tych dwóch różnych światów ma na celu obserwację zagrożeń, które czyhają na tę oazę dzikiej natury. Podróż Marka Kamińskiego rozpoczęła się 12 października w Zakopanem i potrwa osiem dni. Podczas wyprawy Kamiński odwiedza miejsca, w których widać negatywny wpływ człowieka, i rozmawia z ludźmi na rozmaite sposoby związanymi z Tatrami – badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami, artystami, właścicielami schronisk, rdzennymi mieszkańcami czy wreszcie przypadkowymi turystami. Każdy z nich ma własne spojrzenie na Tatry, dostrzega inne problemy, reprezentuje inne interesy.

Trasa wiedzie z Zakopanego przez Orawice, Zuberec, Kwaczany, Liptowski Mikułasz, Podbańską, Smokowce, Tatrzańską Łomnicę, Zdziar, Łysą Polanę, Morskie Oko i z powrotem do Zakopanego.
Wszystkie działania są prowadzone z pełnym szacunkiem dla przyrody – bez pozostawiania w niej śladów ludzkiej obecności. No Trace Tatra ma być inspiracją do myślenia i do dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym podróżowaniem. Przedsięwzięciu towarzyszy również myśl Leave Trail – Markowi Kamińskiemu zależy, by poprzez własne działania pozostawić ślad w umysłach ludzi. Ważnym aspektem jest pokazanie, że przez podróże można pozytywnie wpływać na otoczenie, szanując środowisko i dając coś od siebie.

Projekt jest wstępem do podróży Marka Kamińskiego dookoła świata. Okres przygotowawczy ma na celu przetestowanie innowacyjnego sprzętu w różnych warunkach pogodowych oraz zbadanie zapotrzebowania społecznego na tego typu projekt.

Przebieg wyprawy No Trace Tatra można śledzić na portalach społecznościowych Marka Kamińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do dołączenia do facebookowego wydarzenia No Trace Tatra!

Źródło: Tatrzański Park Narodowy