Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Odeszła Ewa Matuszewska

Dodano: Piątek, 6 kwiecień 2018 / Ilość wyświetleń: 1988Ewa Matuszewska. Fot. Bożena Gąsienica28 marca odeszła Ewa Matuszewska. Autorka książek o polskich himalaistach: Wandzie Rutkiewicz i Andrzeju Zawadzie, dziennikarka, publicystka, zaangażowana w zakopiańskie życie kulturalne, z górami w tle.


Wiele lat mieszkała w Warszawie. Pracowała jako dziennikarka w kilku redakcjach, od „Przeglądu Technicznego” przez „Wiadomości Zielarskie”, „Szkło i Ceramikę”, „Urodę” po „Tygodnik Solidarność”. Przyjaciółka Wandy Rutkiewicz, większość swoich książek poświęciła himalaistce. Były to: „Na jednej linie”, „Karawana do marzeń”, „Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz”. Autorka biografii „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady”, a także publikacji związanych z Zakopanem.

Do Zakopanego przeprowadziła się na stałe w 1998 r. Stąd tak bliskie jej Tatry miała już na wyciągnięcie ręki. Pracowała w Urzędzie Miasta na stanowisku rzecznika prasowego, następnie w Biurze Promocji. Po odejściu z magistratu stworzyła i prowadziła portal zakopanedlaciebie.pl. Była członkiem Stowarzyszenia Spotkania z Filmem Górskim, służyła radą, wsparciem i współtworzyła festiwal od jego początków. Zaangażowała się w działalność wydawniczą i kulturalną (z górami w tle). W ostatnich latach prowadziła również blog „Po mojemu”. W ostatnim okresie życia pochłonęło ją pisanie swojej nowej książki – o K2. Książka pozostała niedokończona.

Mieszkała z najbliższymi na Pardałówce, w drewnianej willi „Edmarowo” z 1925 r. W ostatnich latach zmagała się z ciężką chorobą. Do końca jednak była aktywna, zawsze chętna do rozmowy, otwarta na ludzi i świat, przyjazna zwierzętom.

Agnieszka Szymaszek