Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Wyjątkowe lekcje przyrody na Kasprowym Wierchu

Dodano: Poniedziałek, 24 wrzesień 2018 / Ilość wyświetleń: 1258Fot. Źródło: Polskie Koleje LinoweKilkuset szóstoklasistów z sześciu tatrzańskich gmin wjedzie na Kasprowy Wierch koleją linową, by wziąć udział w lekcji przyrody i lepiej poznać Tatry. Program edukacyjny „Bliżej Tatr” realizują wspólnie Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe.

Dzięki współpracy PKL i TPN uczniowie mają okazję zobaczyć niesamowite wysokogórskie widoki, poznać okoliczne pasma i ich budowę geologiczną, przekonać się jak wygląda i funkcjonuje kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz dowiedzieć się jak była budowana. W trakcie nietypowej lekcji młodzież pozna unikalną tatrzańską przyrodę, a także odwiedzi Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na szczycie Kasprowego Wierchu.

- Aktywnie angażujemy się w działania, które zaspokajają potrzeby lokalnej społeczności i wspieramy edukację dzieci i młodzieży dotyczącą zasad odpowiedniego zachowania w górach. Przypominamy między innymi o poszanowaniu dla tatrzańskiej przyrody oraz o tym, że trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków pogodowych. Zależy nam, żeby jak najwięcej uczniów mieszkających w naszym regionie mogło odwiedzić Kasprowy Wierch - tłumaczy Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych.

- Dzieci w trakcie wycieczki wykonują różne ciekawe zadania: obliczają długość przejazdu koleją czy różnicę temperatur między szczytem, a dolną stacją. Dostają też sporo praktycznych informacji, m.in. o tym co należy zabrać ze sobą w góry, by wyprawa była bezpieczna – mówi Tomasz Zając, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański.

Tatry to najbardziej zróżnicowany, bogaty krajobrazowo i unikalny przyrodniczo obszar naszego kraju. Uczniowie, którzy schodzą z Kasprowego Wierchu mają okazję poznać atrakcyjny turystycznie szlak do Kuźnic przez Halę Gąsienicową. Dowiadują się też w trakcie wędrówki dlaczego tak ważne jest ścisłe trzymanie się wytyczonych tras turystycznych i czym grozi wydeptywanie ścieżek poza umocnionymi szlakami.

- Dzieciom najbardziej podobają się piękne widoki z samego szczytu Kasprowego Wierchu. Przejazd koleją PKL to dla najmłodszych duże przeżycie. Wejście i zejście o własnych siłach byłoby dla dzieci bardzo trudne – mówi Anna Kalata, wychowawca w Szkole Podstawowej w Białce Tatrzańskiej, opiekun jednej z grup, która już skorzystała z atrakcji programu.

Program „Bliżej Tatr” obejmuje sześć gmin: Kościelisko, Zakopane, Poronin, Bukowinę Tatrzańską oraz Biały Dunajec i Czarny Dunajec. PKL zapewniają w ramach akcji wjazd na szczyt Kasprowego Wierchu za symboliczne 2 zł, bądź, przy gorszej pogodzie, podróż koleją tam i z powrotem za 4 zł. TPN finansuje dojazd młodzieży na zajęcia do Kuźnic, opiekę przewodników i materiały edukacyjne w formie zeszytów ćwiczeń. W ubiegłym sezonie dzięki programowi „Bliżej Tatr” na Kasprowy Wierch wjechało 45 klas z opiekunami. Akcja trwa do końca października.

Źródło: Polskie Koleje Linowe