Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Fot. Urząd Miasta Zakopane

Na łyżwy!

Poniedziałek, 2 styczeń 2017 Zakopiańska młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych i gimnazjów może w okresie przerwy świątecznej i ferii zimowych korzystać nieodpłatnie z lodowiska COS OPO Zakopane za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej.
Fot. Polskie Koleje Linowe

Startuje sezon na Kasprowym Wierchu!

Poniedziałek, 2 styczeń 2017 1 stycznia ruszyła trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym. Wkrótce ruszyć ma Goryczkowa.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Nie strzelaj w Sylwestra, pomyśl o zwierzętach

Środa, 21 grudzień 2016 Warto w Sylwestra pomyśleć nie tylko o sobie, ale i o tych, którym petardy mogą wyrządzić olbrzymią krzywdę - o zwierzętach. Tatrzański Park Narodowy apeluje, by nie strzelać bez opamiętania petardami. Dzikie zwierzęta mogą przypłacić takiego Sylwestra śmiercią.
Fot. Mateusz Pabiańczyk

Wigilia w Teatrze Witkacego i premiera sztuki „Gombica Staska Kubina”

Wtorek, 20 grudzień 2016 Gombica to rodzaj amuletu ze szlifowanego kamienia lub mosiądzu, noszony w dawnych wiekach przez górali na szyi; pierwowzór spinki góralskiej. Hanusia daruje gombicę ukochanemu Staskowi, zanim rozdzieli ich los. Sztuka „Gombica Staska Kubina” autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego miała swoją premierę w zakopiańskim Teatrze Witkacego, a okazją była doroczna Wigilia, na którą zakopiańczyków i Podhalan zaprosił Rafał Sonik.
Kolej na Gubałówkę. Fot. Polskie Koleje Linowe

78 urodziny kolei na Gubałówkę

Wtorek, 20 grudzień 2016 20 grudnia 1938 r. po zaledwie 168 dniach budowy uruchomiona została kolej linowo-terenowa na Gubałówkę. W niedługim czasie stała się najpopularniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Premiera dramatu "Gombica Staska Kubina"

Czwartek, 15 grudzień 2016 Miło nam poinformować o premierze dramatu „Gombica Staska Kubina”, opartego na nieznanych do dziś faktach, jako promocja historii regionu Podhala, połączona z wystawą pierwszych graficznych zobrazowań pejzaży tatrzańskich Ignatza Goertlera de Blumenfelda. Odbędzie się ona 16.12.2016 w Teatrze im. St. I. Witkiewicza o godzinie 17:30.

Mieczysław Kłapa: meteorolog, narciarz, patriota

Środa, 14 grudzień 2016 6 grudnia 2016 r. minęła setna rocznica urodzin Mieczysława Kłapy, patrioty, meteorologa i geomorfologa, taternika i narciarza, zawodowo związanego z Tatrami, szczególnie z Kasprowym Wierchem i Halą Gąsienicową. Stacja badawcza na Hali Gąsienicowej nosi imię Marii i Mieczysława Kłapów, którzy pracowali tam od lat 60. XX wieku. Za Małgorzatą i Markiem Kotami (Tatrzański Park Narodowy) przytaczamy sylwetkę meteorologa.
SZCZYT ORLA BASZTA, fot. Zwolińscy, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego,<br />1931-1938

Międzynarodowy Dzień Górski w Muzeum Tatrzańskim

Wtorek, 6 grudzień 2016 Z okazji Międzynarodowego Dnia Górskiego Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wieczór górski "Wawrzyniec Żuławski i jego pokolenie".
Tatrzański Park Narodowy

Uwaga, niektóre szlaki w Tatrach zamknięte na zimę

Poniedziałek, 5 grudzień 2016 1 grudnia zamknięte zostały na zimę 3 szlaki turystyczne w Tatrach na odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich.
Źródło: Zakopiańskie Centrum Kultury

Spotkanie z Andrzejem Bachledą Curusiem "Ałusiem"

Czwartek, 1 grudzień 2016 Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z alpejczykiem i olimpijczykiem Andrzejem Bachledą Curusiem "Ałusiem". Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godz. 18 w Czerwonym Dworze i zainauguruje cykl "Wieczorów w Czerwonym Dworze".