Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

"Szopka" na zakończenie sezonu narciarskiego

Ostatnie szusy

Poniedziałek, 26 maj 2008

Maj. Na ulicach Zakopanego turyści w krótkich spodenkach i T-shirtach. Dlatego widok człowieka objuczonego dość ciężkim plecakiem i nartami budzi niemałe zdziwienie. Sezon narciarski 2007/2008 czas jednak zakończyć i pożegnać się na sześć miesięcy z nartami…
W górach jest sporo jeszcze śniegu, zwłaszcza w Tatrach Wysokich, ja kieruję się jednak w stronę przeciwną, ku Kondratowej. Podchodząc do góry na fokach, myślę o ludziach związanych z Tatrami i dawnych, przedwojennych zakończeniach sezonów narciarskich - z końca lat 30, świetnie opisanych przez Wandę Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego w legendarnej książce „W stronę Pysznej”. Więcej - w dziale Artykuły.

<b>Ałuś</b> podczas startu na MŚ w Val Gardena (Włochy), 1970 r.

Zrośnięty z nartami

Poniedziałek, 19 maj 2008

Andrzej Bachleda Curuś "Ałuś" to jeden z najlepszych polskich alpejczyków. Dwa razy zdobywał medale na Mistrzostwach Świata FIS, wygrywał zawody PŚ w kanadyjskim Banff, a po narciarskie laury sięgał także na stokach Kasprowego Wierchu. Podczas Spotkania na szczycie, które odbyło się na Kasprowym Wierchu 26 kwietnia 2008 roku, otrzymał od organizatorów pamiątkę - kwałek liny z dawnej kolejki, symbolizującej pamięć i przyjaźń. Więcej o Andrzeju Bachledzie - Curusiu "Ałusiu" - w dziale Ludzie Kasprowego.

Śnieg z Kasprowego schodzi płatami.<br />Fot. Andrzej Wiatr

Burzowo

Poniedziałek, 19 maj 2008

W rejonie Kasprowego Wierchu w poniedziałek rano (19 maja) było burzowo. Deszcz oraz dodatnia temperatura coraz szybciej zmywają śnieg z tatrzańskich szczytów. Na szczycie Kasprowego biała warstwa ma jednak jeszcze ponad metr. Niżej, w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym, widoczne są płaty śnieżne.
W wyższych partiach gór, gdy temperatura spada poniżej zera, śniegu może jeszcze nawet dosypać.

Kolejka już kursuje po przeglądzie technicznym.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Kolej po przeglądzie

Środa, 14 maj 2008

Po przeglądzie technicznym uruchomiona została już kolej linowa na Kasprowy Wierch. Wywozi ona obecnie 180 osób na godzinę, a nie - jak w sezonie zimowym - 360.
Na Kasprowym pokrywa śniegu sięga jeszcze miejscami ponad metr, miejscami jednak widać już skały, ziemię i połacie kosówki. Sezon narciarski definitywnie zakończony!

Minionej zimy na Kasprowym Wierchu ratownicy TOPR pomagali 127 kontuzjowanym narciarzom.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Sezon obfity w wypadki

Środa, 14 maj 2008

Minionej zimy ratownicy tatrzańscy zwieźli ze stoków 1694 kontuzjowanych narciarzy. Na Kasprowym Wierchu TOPR interweniował 127 razy.

Ślady świstaka na wiosennym śniegu w rejonie Wyżniej Świstówki Małołąckiej.<br />Fot. Wojciech Szatkowski

Przebudzone świstaki

Wtorek, 13 maj 2008

Ze snu zimowego przebudziły się świstaki. Zazwyczaj ich przebudzenie oznacza dla narciarzy jeżdżących na Kasprowym koniec sezonu narciarskiego. Świstaki bytują bowiem m.in. w rejonie Kasprowego i narciarze nie powinni im przeszkadzać, zwłaszcza tuż po przebudzeniu się zwierząt, gdy są one osłabione i głodne.

Marek Gajewski wręcza pamiątkowy fragment liny Stanisławowi Pieronowi.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Lina - niezawodna jak przyjaźń

Wtorek, 6 maj 2008

Podczas mszy świętej odprawionej na szczycie Kasprowego Wierchu 26 kwietnia, osoby, które szczególnie wpisały się w historię tej góry, otrzymały na pamiątkę... fragmenty liny ze starej kolei. Każdy kawałek stali został odpowiednio oprawiony.

Niestety, to już koniec sezonu!<br />Fot. Zbigniew Janusz

Koniec sezonu

Poniedziałek, 5 maj 2008

To już koniec sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu! Kolejki krzesełkowe w kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym stanęły. Nieczynna jest również kolej linowa Kuźnice - Kasprowy. Będzie wyłączona z ruchu do 9 maja z powodu przeglądu technicznego.
Tymczasem w wyższych partiach Tatr, w tym na Kasprowym panują jeszcze dobre warunki narciarskie.

Tylko zimą kolej na Kasprowy może wywozić 360 osób na godzinę<br />Fot. Zbigniew Janusz

O połowę mniej

Niedziela, 4 maj 2008

Kolej linowa na Kasprowy Wierch wywozi obecnie 180 osób na godzinę, a nie - jak przez całą zimę - 360. Tak ma być przez cały letni sezon.
Zmiana przepustowości wiąże się z decyzją na użytkowanie zmodernizowanej kolei ministra środowiska: zimą kolej może wywozić 360 osób na godzinę, natomiast w sezonie letnim (od 28 kwietnia do 15 grudnia) - 180 osób na godzinę, czyli tyle, ile wywoziła stara kolejka. Taka decyzja spowodowana jest uwarunkowaniami związanymi z ochroną środowiska kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu.

Msza na szczycie 26.04.2008.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Spotkanie na szczycie

Poniedziałek, 28 kwiecień 2008

Ok. 100 osób wzięło udział w mszy świętej, która odprawiona została na szczycie Kasprowego Wierchu w sobotę 26 kwietnia o godzinie 13. Uczestników spotkania przywitały oświetlone słońcem szczyty i wspaniała pogoda. Nie było nawet tak typowych dla Kasprowego podmuchów wiatru. Wkrótce zamieścimy szczegółową relację z wydarzenia oraz galerię zdjęć.