Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Pierwsza strona okładki letniego numeru "Tatr"

Nowe "Tatry"

Środa, 23 lipiec 2008

Ukazał się nowy, letni numer kwartalnika „Tatry”, wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy. Pozwalamy sobie zarekomendować czasopismo, gdyż po pierwsze – stoi ono na bardzo wysokim poziomie, po drugie – dwa artykuły numeru dotyczą Kasprowego Wierchu.

Dużą popularnością cieszą się szlaki w okolicy Hali Gąsienicowej. Na zdjęciu - podejście na Kozią Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów. Fot. Agnieszka Szymaszek

Letnie statystyki

Środa, 23 lipiec 2008

W Tatrach pełnia sezonu turystycznego. W Kuźnicach trzeba odstać swoje, by kupić bilet do kolejki na Kasprowy. Na popularnych szlakach zdarzają się zatory, a ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty – bywa, że dziennie interweniują kilka razy. Tylko w czasie deszczu szlaki pustoszeją.
W lipcu na szlakach tatrzańskich doszło do kilkudziesięciu wypadków. Kontuzjom ulegają jednak nie tylko taternicy (tak jak to miało miejsce na początku lipca na północnym filarze Świnicy, gdy spadający głaz omal nie obciął wspinaczowi nóg), ale przede wszystkim „zwykli” turyści, którzy często przeceniają własne możliwości lub też nie doceniają stopnia trudności wybranego szlaku.


Kolejka do kolejki...<br />Fot. Michał Kowalski

Wakacyjnie i tłoczno

Niedziela, 6 lipiec 2008 Gdy tylko pogoda dopisuje, na Kasprowy wyjeżdżają tłumy turystów. W pogodne dni, aby kupić bilet, trzeba odstać w kolejce do kasy kilka godzin. Przypominamy - latem kolejka wywozi 180 osób na godzinę, tylko, co stara kolej. Jedynie zimą PKL może zwiększyć przepustowość do 360 osób na godzinę.
Kadr z filmu autorstwa Leszka Salamońskiego

Filmowe wspomnienie

Poniedziałek, 30 czerwiec 2008

Zapraszamy do obejrzenia filmu - relacji ze spotkania Seniorów na Hali Kondratowej, które odbyło się 15 czerwca 2008 roku. Autorem filmu jest Leszek Salamoński, a producentem - Rafał Sonik. Film dostępny jest w galerii. Zapraszamy.

Janusz Pawlik. Fot. Adam Biernacki

Odszedł Janusz Pawlik

Poniedziałek, 23 czerwiec 2008

Odszedł Janusz Pawlik, narciarz, trener, wychowawca kilku pokoleń narciarzy, prezes Warszawskiego Okręgowego Związku Narciarskiego, osoba znana w środowisku narciarskim, od lat jeżdżący na Kasprowym Wierchu.

Janina Loteczkowa. Lata 20. For. Z archiwum SN PTT Zakopane 1907

Gdy furgały spódnice

Poniedziałek, 23 czerwiec 2008

Pionierzy nart w Tatrach, którzy jako pierwsi dotarli na szczyt Kasprowego, lubili kominiarki. W latach 20. i 30. modne były wśród narciarskiej braci czapki z daszkiem. 30 lat później na Kasprowym szaleli narciarze z barwnymi apaszkami, w słynnych narciarach. W latach 60. trendy były dopasowane kurtki i spodnie uszyte z zachodnich materiałów. W naszych czasach pojawiły się barwne kurtki goretexowe oraz oddychająca odzież. Wśród narciarzy dominują stroje o zdecydowanych kolorach. A dawniej... No cóż z pewnością było skromniej, ale na pewno z fantazją. Więcej - czytaj w dziale Artykuły.

Wspólne przeglądanie pamiątkowych fotografii.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Gościnnie na Kondratowej

Poniedziałek, 16 czerwiec 2008

W gościnnych progach schroniska na Hali Kondratowej po raz kolejny spotkali się narciarze - alpejczycy, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych zawodach, wieloletni pracownicy kolei na Kasprowy, ratownicy TOPR, przewodnicy tatrzańscy pamiętający niejednokrotnie czasy przedwojenne - wszyscy, których połączył Kasprowy Wierch.

Do 15 czerwca Tatry Słowackie powyżej schronisk były (oficjalnie)  zamknięte dla turystów. Na zdjęciu - Zbójnicka Chata w Dolinie Staroleśnej.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Tatry Słowackie od dziś otwarte

Poniedziałek, 16 czerwiec 2008

Dziś po zimowej przerwie otwarte zostały szlaki w Tatrach Słowackich powyżej schronisk. Uwaga – w Tatrach Wysokich miejscami panują jeszcze zimowe warunki do uprawiania turystyki.
Po słowackiej stronie Tatr szlaki powyżej schronisk są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Dwa szlaki po słowackiej stronie Tatr Zachodnich bez względu na letnią porę, pozostaną jednak zamknięte dla turystów - ze względu na ochronę przyrody.

Ubiegłoroczne spotkanie Seniorów na Hali Kondratowej.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Spotkanie na Kondratowej

Poniedziałek, 9 czerwiec 2008

W niedzielę 15 czerwca w schronisku na Hali Kondratowej zorganizowane zostanie spotkanie dla osób związanych z historią Kasprowego Wierchu, Tatr, Zakopanego.
Pierwsze spotkanie Ludzi Kasprowego odbyło się na Hali Kondratowej w roku ubiegłym z inicjatywy Rafała Sonika i Przyjaciół.
Zwiastun filmu obejrzeć można w seriwsie Onet.pl. Fot. Andrzej Wiatr

O Kasprowym na Onet.pl

Wtorek, 3 czerwiec 2008

Zwiastun filmu "Kolej na Kasprowy - wyniesiona na szczyt", którego autorami Rafał Sonik, Marek Gajewski i Janusz Sus, obejrzeć można w serwisie Onet.pl, który włączył się w promocję projektu.
Przypomnijmy - film jest opowieścią o ludziach, którzy starą kolej budowali, którzy na Kasprowym pracowali, których z tym miejscem związała pasja gór i narciarstwa.