Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

TOPR - wczoraj, dziś, jutro

Wtorek, 27 marzec 2012 Muzeum Tatrzańskie oraz Naczelnik TOPR Jan Krzysztof serdecznie zapraszają na spotkanie TOPR – WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO, kończące wystawę „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Spotkanie odbędzie się w ostatnim dniu wystawy - 31 marca (sobota) o godz. 18 w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu.

Lawinowe ABC - dla turystów

Czwartek, 22 marzec 2012 W najbliższy weekend, 24 i 25 marca przy wejściu na najpopularniejsze szlaki spotkacie wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy rozdawać będą naklejki propagujące akcję „Lawinowe ABC”, odpowiadać na pytania dotyczące zimowej turystyki górskiej i bezpieczeństwa lawinowego oraz demonstrować działanie zestawów lawinowych: detektora, sondy i łopaty.

Fot. Agnieszka Szymaszek

Obawiam się agresji ze strony nowego właściciela

Czwartek, 22 marzec 2012 - Każdy nowy właściciel będzie prawdopodobnie próbował zrewolucjonizować użytkowanie narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu np. poprzez jego intensyfikację. Z jednej strony bez względu na to, kto jest właścicielem czy inwestorem - obowiązuje go to samo prawo, ale jednak PKL wie, na ile można otworzyć te drzwi. One są uchylone w sposób wyraźny, ale nie są wyważane. Obawiam się, że każdy nowy właściciel, który wyda duże pieniądze na zakup kolei będzie próbował szybko je odzyskać, w związku z tym będzie wyważał drzwi - mówi dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy do działu Prywatyzacja PKL - opinie do przeczytania całego wywiadu.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Znakomite warunki na Kasprowym Wierchu

Poniedziałek, 19 marzec 2012 Nastała ulubiona przez narciarzy pora roku. Długie dni, mocne słońce, idealny śnieg. Na Kasprowym panują znakomite warunki. Szczególnie miniony weekend zapisał się jako ciepły i jednocześnie świetny pod względem warunków,

Fachowość i serce

Wtorek, 6 marzec 2012 Rozmawiamy ze Stanisławem Pieronem, wieloletnim kierownikiem kolei linowej na Kasprowy Wierch. Pracę na kolejce rozpoczął na przełomie lat 1947/48 jako informator w kasie na dolnej stacji w Kuźnicach. Po zakończeniu służby wojskowej powrócił na Kasprowy i pracował tu nieprzerwanie aż do pójścia na emeryturę w 1988 r. W latach 1977 - 1984 był zastępcą kierownika kolejki, a od 1 listopada 1984 r. do 1988 r., - kierownikiem.
Więcej na Prywatyzacja PKL - opinie.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Ruszyła akcja Lawinowe ABC

Wtorek, 6 marzec 2012 - Tylko partnerzy osoby zasypanej lawiną mogą uratować jej życie przeprowadzając akcję ratunkową z użyciem sprzętu lawinowego – detektorów, sond i łopatek. Statystycznie nie ma dużych szans, by TOPR dotarł na miejsce wypadku i odnalazł ofiarę w czasie, gdy szanse w lawinie na przeżycie są jeszcze realne, tzn. w ciągu 15 minut od zasypania. Dlatego osoby działające zimą w górach powinny posiadać odpowiednią wiedzę oraz sprzęt - tak streścić można przesłanie ogólnopolskiej akcji „Lawinowe ABC”, którą realizuje Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR.

Kasprowy Wierch Marka Gajewskiego

Poniedziałek, 5 marzec 2012 Nierozerwalnie, od 55 lat związany z Kasprowym Wierchem. Pierwszy raz zjechał z tego szczytu na nartach w wieku 6 lat. Jako narciarz jest wierny Kasprowemu do dziś, mimo że jeździł w wielu innych miejscach. Pochodzi z Oświęcimia, ale swoje życie związał z Krakowem, gdzie mieszka od czasów dzieciństwa. Z zawodu jest chemikiem. Inne jego pasje, poza narciarstwem, to tenis, żeglarstwo, góry, szczególnie Beskidy, oraz podróże. Marek Gajewski, przez przyjaciół zwany Gajowym, jest współorganizatorem mszy świętych odprawianych na Kasprowym Wierchu oraz spotkań Ludzi Kasprowego Wierchu.
Więcej w dziale Profile.
Fot. Agnieszka Szymaszek

PKL - w bardzo dobrej kondycji finansowej

Czwartek, 1 marzec 2012 O Polskich Kolejach Linowych i przygotowaniach do prywatyzacji rozmawiamy z prezesem Spółki Andrzejem Laszczykiem.Więcej na Prywatyzacja PKL - opinie.
Kolej na Mosorny Groń. Fot. Archiwum Gminy Zawoja

Koło zamachowe

Wtorek, 28 luty 2012 Rozmowa z Michałem Bartyzelem, rzecznikiem prasowym gminy Zawoja, na terenie której znajduje się kolej krzesełkowa na Mosorny Groń należąca do Polskich Kolei Linowych. Więcej na Prywatyzacja PKL - opinie.
Fot. Agnieszka Szymaszek

Chrońmy Tatry i Kasprowy

Czwartek, 23 luty 2012 O planowanej prywatyzacji PKL rozmawiamy z Józefą Chromik, góralką, prezes Federacji Obrony Podhala. Więcej na Prywatyzacja PKL - opinie.