Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na adres e-mail najświeższe wiadomości z naszej strony, wpisz go poniżej.

Aktualności

Przerwa w ruchu kolejki na Kasprowy

Środa, 2 listopad 2011 O 2 do 9 listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie nieczynna z powodu planowych jesiennych remontów zapobiegawczo-konserwacyjnych oraz przeglądów urządzeń i obiektów kolei.

Wokół Kasprowego zna każdy kamień

Poniedziałek, 24 październik 2011 Wyratrakowane trasy, stoki Kasprowego, nartostrady... Nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy wymaga przygotowanie terenu wokół Kasprowego, by mogli z niego korzystać narciarze. Stawianie siatek, płotów, tyczek, montowanie kotw, remonty mostków na nartostradach, przycinanie gałęzi i roślin, by nie zarosły nartostrady, a zimą robota niemal non stop, również w nocy, przy ratrakowaniu. Tę całoroczną pracę wykonuje ze znawstwem i sercem pan Jerzy Chramiec wraz z bratem Andrzejem. Przedstawiamy tę ciekawą postać w dziale Profile.

Duma i zdrada. Rzecz o Goralenvolku

Piątek, 21 październik 2011 W Zakopanem kręcone są zdjęcia do filmu pod roboczym tytułem „Duma i zdrada” na temat Goralenvolku. Z niecierpliwością oczekiwana jest także książka „Goralenvolk – historia zdrady” autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Ma się ukazać w listopadzie.

Zakopiańska dusza towarzystwa

Środa, 12 październik 2011 Niewiele jest osób z Zakopanego, które o niej nie słyszało. Pani Zofia Karpiel Bułecka pochodzi ze starego góralskiego rodu Janików. Od urodzenia mieszka w jednej z najstarszych części Zakopanego - przy ul. Kościeliskiej, obecnie nieopodal Lipek z widokiem na Giewont. Jako młoda dziewczyna należała do góralskiego zespołu im. Klemensa Bachledy. Żadne ważne wydarzenie kultural...ne w Zakopanem nie może się bez niej obyć: ani wernisaż, ani posiady góralskie. Ale przede wszystkim Zofia Karpiel Bułecka zapraszana jest na wesela góralskie, jest bowiem nie tylko powszechnie znana, lubiana i szanowana. Jest przede wszystkim duszą towarzystwa. Niedawno miała kłopot, gdyż jednego dnia była zaproszona na 5 wesel... Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Zofią Karpiel do działu Profile.
Na Rusinowej Polanie w sobotę

Uważajcie - w górach śnieg!

Poniedziałek, 10 październik 2011 Po ciepłych i słonecznych tygodniach w Tatrach oziębiło się i spadł śnieg. Jeśli planujecie wycieczkę - weźcie pod uwagę trudne warunki!

Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości

Czwartek, 6 październik 2011 Polecamy wystawę "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości". Można ją zwiedzać w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Zakopane, ul. Koziniec 8.

Maria Szatkowska

Środa, 5 październik 2011 Maria Gąsienica Daniel-Szatkowska (ur. 5 lutego 1936 r. w Zakopanem) - wybitna alpejka, olimpijka z Cortina d'Ampezzo (1956) i Innsbrucku (1964). Pochodzi z utalentowanej narciarsko rodziny. Jej brat i siostra również odnosili sukcesy w narciarstwie, z tym, że w innych dyscyplinach: brat w skokach, siostra - w biegach narciarskich. Mieszkała i nadal mieszka na Krzeptówkach w Zakopanem. Z tym miejscem związała całe swoje życie. Nieopodal mieszkali inni znakomici narciarze, przede wszystkim Jan Ciaptak, z którym często trenowała. Zapraszamy do działu Profile, gdzie można zapoznać się z sylwetką alpejki.
Fot. Archiwum Zofii Gluzińskiej

Zaczęło się od łyżew

Środa, 28 wrzesień 2011 Przedstawiamy wyjątkową Postać. Ta znakomita alpejka o oryginalnej urodzie w latach 50 zdobywała tytuły Mistrzyni Polski. Trasy na Kasprowym znała na pamięć. Żona wybitnego poety Tomasza Gluzińskiego. Pełna ciepła, otwarta na świat, mieszka w swoim pięknym zakopiańskim domu, w którym niegdyś ze ś.p. mężem przyjmowali artystyczną śmietankę Polski, częstując słynną domową litworówką. Zofia Gluzińska, wspominając okres, gdy uprawiała narciarstwo, pdokreśla, że najcenniejsze z tego czasu są przyjaźnie. Zapraszamy do zapoznania się z jej sylwetką w dziale Profile.
Poprzednie edycje biegu odbywały się w śniegu... Fot. Agnieszka Szymaszek

Bieg na Kasprowy

Czwartek, 22 wrzesień 2011 8 października odbędzie się Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę. Trasa będzie wiodła z Ronda Kuźnickiego na Kasprowy Wierch. W zawodach weźmie udział aż 300 osób.

Nowe "Tatry"

Czwartek, 22 wrzesień 2011 Ukazał się najnowszy numer kwartalnika "Tatry" wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy.