Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Kolejka już kursuje po przeglądzie technicznym.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Kolej po przeglądzie

Środa, 14 maj 2008

Po przeglądzie technicznym uruchomiona została już kolej linowa na Kasprowy Wierch. Wywozi ona obecnie 180 osób na godzinę, a nie - jak w sezonie zimowym - 360.
Na Kasprowym pokrywa śniegu sięga jeszcze miejscami ponad metr, miejscami jednak widać już skały, ziemię i połacie kosówki. Sezon narciarski definitywnie zakończony!

Minionej zimy na Kasprowym Wierchu ratownicy TOPR pomagali 127 kontuzjowanym narciarzom.<br />Fot. Agnieszka Szymaszek

Sezon obfity w wypadki

Środa, 14 maj 2008

Minionej zimy ratownicy tatrzańscy zwieźli ze stoków 1694 kontuzjowanych narciarzy. Na Kasprowym Wierchu TOPR interweniował 127 razy.

Ślady świstaka na wiosennym śniegu w rejonie Wyżniej Świstówki Małołąckiej.<br />Fot. Wojciech Szatkowski

Przebudzone świstaki

Wtorek, 13 maj 2008

Ze snu zimowego przebudziły się świstaki. Zazwyczaj ich przebudzenie oznacza dla narciarzy jeżdżących na Kasprowym koniec sezonu narciarskiego. Świstaki bytują bowiem m.in. w rejonie Kasprowego i narciarze nie powinni im przeszkadzać, zwłaszcza tuż po przebudzeniu się zwierząt, gdy są one osłabione i głodne.

Marek Gajewski wręcza pamiątkowy fragment liny Stanisławowi Pieronowi.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Lina - niezawodna jak przyjaźń

Wtorek, 6 maj 2008

Podczas mszy świętej odprawionej na szczycie Kasprowego Wierchu 26 kwietnia, osoby, które szczególnie wpisały się w historię tej góry, otrzymały na pamiątkę... fragmenty liny ze starej kolei. Każdy kawałek stali został odpowiednio oprawiony.

Niestety, to już koniec sezonu!<br />Fot. Zbigniew Janusz

Koniec sezonu

Poniedziałek, 5 maj 2008

To już koniec sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu! Kolejki krzesełkowe w kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym stanęły. Nieczynna jest również kolej linowa Kuźnice - Kasprowy. Będzie wyłączona z ruchu do 9 maja z powodu przeglądu technicznego.
Tymczasem w wyższych partiach Tatr, w tym na Kasprowym panują jeszcze dobre warunki narciarskie.

Tylko zimą kolej na Kasprowy może wywozić 360 osób na godzinę<br />Fot. Zbigniew Janusz

O połowę mniej

Niedziela, 4 maj 2008

Kolej linowa na Kasprowy Wierch wywozi obecnie 180 osób na godzinę, a nie - jak przez całą zimę - 360. Tak ma być przez cały letni sezon.
Zmiana przepustowości wiąże się z decyzją na użytkowanie zmodernizowanej kolei ministra środowiska: zimą kolej może wywozić 360 osób na godzinę, natomiast w sezonie letnim (od 28 kwietnia do 15 grudnia) - 180 osób na godzinę, czyli tyle, ile wywoziła stara kolejka. Taka decyzja spowodowana jest uwarunkowaniami związanymi z ochroną środowiska kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu.

Msza na szczycie 26.04.2008.<br />Fot. Zbigniew Janusz

Spotkanie na szczycie

Poniedziałek, 28 kwiecień 2008

Ok. 100 osób wzięło udział w mszy świętej, która odprawiona została na szczycie Kasprowego Wierchu w sobotę 26 kwietnia o godzinie 13. Uczestników spotkania przywitały oświetlone słońcem szczyty i wspaniała pogoda. Nie było nawet tak typowych dla Kasprowego podmuchów wiatru. Wkrótce zamieścimy szczegółową relację z wydarzenia oraz galerię zdjęć.


Rafał Sonik: <i>- Kasprowy to miejsce szczególne.</i><br />Fot. Andrzej Wiatr<br />

Nie ma takiego drugiego miejsca

Sobota, 26 kwiecień 2008

Wywiad z Rafałem Sonikiem, inicjatorem działań związanych z dokumentowaniem i archiwizowaniem historii i teraźniejszości Kasprowego Wierchu, pomysłodawcą powstania strony naszkasprowy.pl, organizatorem spotkań "Ludzi Kasprowego Wierchu" na Hali Kondratowej oraz dorocznych mszy świętych organizowanych na szczycie Kasprowego.

Rafał Sonik urodził się i mieszka w Krakowie. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu przedsiębiorca krakowski, Prezes Zarządu firmy deweloperskiej Gemini Holdings. Jego zainteresowania to architektura, podróże, i sport - przede wszystkim narciarstwo oraz off-road (quady). Pięciokrotny Mistrz Polski w tej dyscyplinie. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Narciarz od dziecka.

Kiedy po raz pierwszy byłeś na Kasprowym ?

Tata zabrał mnie tam, gdy uznał, że na tyle dobrze radzę sobie na nartach, iż mogę poznać już dużą górę. To był rok 1972 lub 73. Miałem 5 lub 6 lat.

Spotkajmy się na szczycie

Sobota, 26 kwiecień 2008

W sobotę 26 kwietnia o godz. 13 na szczycie Kasprowego Wierchu odprawiona zostanie msza święta.
Inicjatorem i organizatorem spotkania na Kasprowym jest Rafał Sonik. Mszę odprawi ks. Zdzisław Dobrzański. W przypadku niekursowania kolei 26 kwietnia, msza odprawiona zostanie dnia następnego (w niedzielę), również o godz. 13. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że staną się one doroczną tradycją, i że przyciągać będą wszystkich miłośników tego miejsca.

Fot. Memoriał Malinowskiego 2007 - trasa dla amatorów. Zawodnicy podchodzą na Beskid,<br />skąd zjadą na Kasprowy.

Memoriał Malinowskiego

Poniedziałek, 14 kwiecień 2008

Również 26 kwietnia, tego samego dnia, gdy na szczycie Kasprowego odprawiona zostanie msza święta, w rejonie Kasprowego rozegrany zostanie Memoriał Piotra Malinowskiego w narciarstwie wysokogórskim. Trasa dla amatorów wiodła będzie przez szczyt Kasprowego.