Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na adres e-mail najświeższe wiadomości z naszej strony, wpisz go poniżej.

Aktualności

fot. Marcin Bukowski / marcinbukowski.com.pl

Kozice policzone!

Środa, 16 listopad 2016 Znamy już pełne wyniki zeszłotygodniowej akcji liczenia kozic, która
tradycyjnie przeprowadzana jest wspólnie ze słowackim TANAP-em. Dla całych Tatr łączny wynik liczenia ustalono na 1367 kozic, w tym 98
młodych urodzonych tej wiosny.

Spór o Morskie Oko upamiętniony na liście UNESCO

Niedziela, 13 listopad 2016 Nie każdy wie, że Morskie Oko o mały włos a znajdowałoby się dziś na Słowacji. Spór o najpiękniejsze jezioro Tatr trwał kilka stuleci i zakończył się pomyślnie dla Polski dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi kilku patriotów na czele z hrabią Władysławem Zamoyskim. W listopadzie uczczono ich działania - na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata znalazły się dokumenty upamiętniające wygrany przez Władysława hrabiego Zamoyskiego Proces o Morskie Oko.

Miejsce Pamięci. O tych, co kochali Tatry

Piątek, 4 listopad 2016 Nieopodal Rusinowej Polany w Tatrach, stoi drewniany kościółek. To Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Obok wmurowanych kilkadziesiąt tablic. To symboliczny cmentarz, czy też – jak nazwali go opiekujący się tym miejscem ojcowie Dominikanie – Miejsce Pamięci. Upamiętnieni są tutaj ci, którzy kochali Tatry, i z nimi związali życie.

Szlaki w Tatrach Słowackich zamknięte na zimę

Środa, 2 listopad 2016 Od 1 listopada wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach Słowackich powyżej schronisk są zamknięte dla turystów.
Kasprowy Wierch jesienią. Fot. Paweł Murzyn

Kolej na Kasprowy po przeglądzie

Środa, 2 listopad 2016 Kolej linowa na Kasprowy Wierch przeszła jesienny przegląd techniczny. Po kilkudniowej przerwie w ruchu już działa. Od 1 listopada zmieniły się godziny funkcjonowania kolei. Obecnie jest ona czynna w godzinach 9 - 14.

Artykuły Znaleźć godne miejsce

Piątek, 28 październik 2016 O budowie w Zakopanem Muzeum Narciarstwa i Taternictwa rozmawiamy z Rafałem Sonikiem - sportowcem, przedsiębiorcą, filantropem, od lat integrującym środowisko Kasprowego Wierchu.

Jesienne wędrówki z przyrodnikami

Czwartek, 20 październik 2016 Tatrzański Park Narodowy zaprasza na bezpłatne "Jesienne wędrówki z przyrodnikami". Pierwsza już w sobotę!
Jan Dziaczkowski, z cyklu Góry dla Warszawy, kolaż, 2009

Witkacy w ogrodzie rozkoszy

Wtorek, 18 październik 2016 Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na opowieść o Janku Dziaczkowskim, wybitnym twórcy kolaży, ilustratorze i malarzu, który zginął w Tatrach w 2011 roku. Zaprezentowany zostanie jeden z kolaży Janka Dziaczkowskiego - "Witkacy w ogrodzie rozkoszy", który na dłużej zagości w Muzeum Tatrzańskim.

Za mało śniegu na narty

Piątek, 14 październik 2016 Tatry od ponad tygodnia są białe. Warunki w wyższych partiach gór panują zimowe. Niektórzy połakomili się nawet na narty. Tatrzański Park Narodowy zwraca jednak uwagę, że z powodu niewystarczającej pokrywy śniegu wszystkie trasy i szlaki narciarskie są nadal zamknięte.
Rzut oka z Wrót Chałubińskiego w stronę Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Na zdjęciu Wyżni Ciemnosmreczyński Staw. Fot. Wojciech Szatkowski

Wrota Chałubińskiego

Czwartek, 13 październik 2016 W oczekiwaniu na powrót złotej ciepłej jesieni zapraszamy na Wrota Chałubińskiego. Ten piękny szlak wyprowadzający na przełęcz w otoczeniu Morskiego Oka prowadzi przez jedną z najbardziej odludnych i tajemniczych dolin – Dolinkę za Mnichem.